Päätöksenteko ja -tekijät

MAAKUNTAHALLITUS

Etelä-Savon maakuntaliiton käytännön työtä johtaa 13-jäseninen maakuntahallitus. Hallitus on maakuntavaltuuston valitsema ja siinä on viisi keskustan, neljä sosiaalidemokraattien, kaksi kokoomuksen ja kaksi perussuomalaisten edustajaa.

Maakuntahallitus

puheenjohtaja Jarkko Wuorinen (kesk.)

toimitusjohtaja, Savonlinna
050 537 6707
jarkko.wuorinen(at)hotmail.fi

1. varapj. Teemu Hirvonen (sd)

Savonlinna
050 372 4507
teemu.hirvonen08(at)gmail.com

2. varapj. Pekka Selenius (kok.)

Mikkeli
0500 150 994
pekka.selenius(at)surffi.fi

Hallituksen jäsenet ja varajäsenet

Tanja Hartonen-Pulkka (ps)

Mäntyharju
tanja.hartonen-pulkka(at)mantyharju.fi
varajäsen: Outi Virtanen, Pertunmaa, outi.virtanen(at)perusnaiset.fi

Marisa Hukkanen (kesk.)

Rantasalmi
marisa.hukkanen(at)rantasalmi.fi
varajäsen: Eero Siistonen, Rantasalmi, eero.sistonen(at)rantasalmi.fi

Markku Lahikainen (sd)

Mikkeli
markku.lahikainen(at)gmail.com
varajäsen: Markku Himanen, Mikkeli, markku.himanen(at)surffi.fi

Matti Lundenius (ps)

Savonlinna
matti.lundenius(at)kolumbus.fi
varajäsen: Pekka Leskinen, Kangasniemi, leskispekka(at)gmail.com

Kirsi Olkkonen (kesk.)

Mikkeli
kirsi.olkkonen(at)surffi.fi
varajäsen: Seija Kuikka, Mikkeli, seija.korhonen(at)fimnet.fi

Anne Otranen-Silvennoinen (kok.)

Savonlinna
anne.otranen(at)pp.inet.fi
Jaana Leskinen, Pieksämäki, jaana.leskinen(at)kunnonkeskus.fi

Terttu Salo (sd)

Pieksämäki
terttu.salo(at)edu.pieksamaki.
varajäsen: Ari Kekäläinen, Pieksämäki, ari.kekalainen(at)surffi.fi

Marianne Huoponen (sd)

Mikkeli
marianne_huoponen(at)hotmail.com
varajäsen: Nita Ahola, Mikkeli,nita.ahola(at)hotmail.com

Matti Tulla (kesk.)

Kangasniemi
matti.tulla(at)tulla.fi
varajäsen: Ilpo Honkanen, Mäntyharju, ilpo.honkanen(at)mantyharju.fi

Kaija Viljakainen (kesk.)

Pieksämäki
kaija.viljakainen(at)pp.inet.fi
varajäsen: Esko Kekkonen, Hirvensalmi, esko.kekkonen(at)pp.inet.fi

Puheenjohtajien varajäsenet

Anna-Liisa Uimonen (kesk.) Savonlinna, Wuorisen varajäsen

anna-liisa.uimonen(at)savonlinna.fi

Tuula Kärkkäinen (sd) Rantasalmi, Hirvosen varajäsen

tuula.karkkainen(at)rantasalmi.fi

Pirkko Valtola (kok.) Mikkeli, Seleniuksen varajäsen

pirkko.valtola(at)estt.fi